Рвота у дитини. Що робити?

Рвота у дитини — один з найбільш страшних симптомів, які завжди хвилюють молодих і навіть досвідчених батьків. Відразу виникає маса питань — що  робити, чим і як допомогти дитині, чи потрібен лікар або можна впоратися самотужки? Щоб правильно надати допомогу, необхідно хоча б у загальних рисах знати основні причини рвоти , вміти їх відрізнити і правильно надавати першу допомогу.

Читайте також:

Дії батьків при рвоті у дітей.

Рвота у дитини

Основні причини рвоти у дітей

Рвота може виникати у дітей будь-якого віку від немовлят до підлітків, але чим молодша дитина, тим закономірно частіше її виникнення. У малюків першого року життя  потрібно відрізняти рвоту від зригування, фізіологічного явища в системі травлення, що виникає за рахунок  її незрілості.

Отже — поговоримо про основні причини зригування і блювоти в нормі і при патології.

Зригування у немовлят 

Нормою для немовлят  і «штучників»  є не  часті зригування, приблизно 2-3 рази на день, об’ємом до 2 столових ложок вмісту.  Тривають приблизно до 6-9 місяців.

1. Рясне зригування або навіть рвота можуть виникати при перегодовуванні навіть у здорових малюків. Зазвичай це трапляється з «штучниками», яким розводять суміш не на розрахунковий обсяг за фактичною вагою, а на цифри, вказані на банках суміші (найчастіше сильно завищені). Тоді зригування або рвота у дітей виникають без участі м’язів черевного преса, немає порушень у самопочутті, і процесу не передують нудота і рвотні позиви. Даний процес не небезпечний і вимагає тільки перерахунків обсягу харчування з педіатром — при їх корекції зригування скорочуються або зникають зовсім.

2. У немовлят причиною зригувань або навіть рвоти (іноді навіть фонтаном), є неправильне захоплення грудей з заковтуванням великої кількості повітря, або нечасті годування з надмірно жадібним смоктанням. У результаті відбувається здуття живота з виникненням кольок і, як наслідок, перезбудження системи травлення з відрижкою. Це стан також страшний для дитини, але консультація с фахівцем не завадить.

3. Часті зригування у немовлят  можуть бути симптомами неврологічної патології, тому, необхідна консультація педіатра з уточненням обсягів годування, і потім невролога.

Рвота у дитини

Рвота — це умовно-рефлекторний акт з викидом вмісту з шлунку і стравоходу в ротову порожнину. Блювання у дітей супроводжується нудотою, блідістю дитини, неспокійною поведінкою, почастішанням серцевих скорочень, зниженням тиску і похолоданням рук та ніг, пітливістю. При рвоті виникає характерний звук за рахунок скорочення м’язів черевного преса за участю м’язів шиї і глотки. У більшості своїй блювання приносить дитині дискомфорт (на відміну від зригувань).

Рвота у немовлят. Причини

1. Батьки повинні насторожитись, коли у дітей раннього віку спостерігається рвота «фонтаном», об’ємом переважаючим обсяг з’їденого. Блювання у немовлят з’являється відразу після годування (рясне, з домішками жовчі). Дитина не додає у вазі, неспокійна, мочиться  мало, вкрай рідко випорожняється. Це симптом небезпечної хірургічної патології — пілоростенозу. Дуже вузький отвір між шлунком і тонкою кишкою, практично не дає їжі проходити в кишечник.

2. Іншою причиною блювання у немовлят може стати спазм воротаря (пілороспазм). Це захворювання виникає внаслідок незрілості нервово-м’язових зв’язків та несвоєчасним розслабленням м’язів після годування. Його характеризує періодично виникаюча рвота з перших днів життя, невеликого об’єму і не постійно. У блювотних масах зазвичай присутнє харчування з домішками жовчі. Діти не втрачають вагу, хоча набір маси може бути повільним. Заходами допомоги є більш часті годування меншого обсягу, і спостереження у невролога і педіатра.

3. Ще одна причина рвоти у дітей раннього віку (з відсутністю стільця або виділенням крові з ануса) — це інвагінація або непрохідність кишечника. При такому блюванні живіт німий, не чути перистальтики, дитина бліда, кричить і не дає чіпати живіт. Дитину негайно на швидкій  потрібно доставити в хірургічний стаціонар і прооперувати.

Увага! Часта рвота у новонароджених і дітей перших місяців житті не буває безпечна. Це завжди або хірургічна або неврологічна патологія, що вимагає негайного звернення до лікаря.

Блювання у дітей старшого віку

У дітей приблизно з 6 місяців рвота буває  органічна або пов’язана з патологією, а значить небезпечна для здоров’я, і ​​функціональна, пов’язана з впливом зовнішніх факторів і безпечна для дитини.

Рвота як симптом небезпеки

1. Найбільш частою причиною блювання у дітей є гострі кишкові інфекції. Це вірусні або мікробні інфекції системи травлення, що вражають шлунок і різні відділи кишечника та супроводжуються специфічними симптомами. Зазвичай це підвищення температури, болі в животі, проноси, порушення апетиту і різного ступеня зневоднення. Рвота виникає через подразнення слизових оболонок і є захисним механізмом, спробою організму позбавитися від вірусів або мікробів, а також частини їжі. Щоб дати травленню відпочити.

Заходи допомоги при кишкових інфекціях — це виклик лікаря та суворе дотримання всіх рекомендацій, госпіталізація (якщо необхідно), прийом медикаментів і боротьба зі зневодненням.

2. Однією з причин блювання у дітей до 3-5 років буває висока температура, що супроводжує ГРВІ, грип, ангіну, отит або пневмонію. Блювання виникає в результаті попадання в кров і впливу на мозковий блювотний центр токсинів, які утворюються в тканинах в результаті життєдіяльності вірусів або мікробів. Зазвичай в такому випадку рвота швидко проходить після зниження температури, навіть без лікування.

3. Рвота у дітей може бути одним із симптомів ураження центральної нервової системи, якщо це родові травми — тоді вона в основному проявляється в перші кілька місяців життя. Блювання виникає у результаті роздратування області блювотного центру — здавлення пухлиною або крововиливом, вплив підвищеного внутрішньочерепного тиску, розвиток абсцесу. Іншою причиною «мозкових» рвот є вплив токсинів (наприклад, білірубіну при жовтяниці) або роздратування мозкових оболонок внаслідок запалення при туберкульозі, менінгіті, енцефаліті, при струсах головного мозку. Неврологічна рвота досить сильна і не приносить полегшення дитині, послаблюючи її сили. Виникає зазвичай на висоті підвищення внутрішньочерепного тиску, супроводжується головними болями і різкими «мозковими» криками дитини, зниженням пульсу, порушенням свідомості і навіть маячнею.

Заходами допомоги дитині буде негайний виклик швидкої допомоги та госпіталізація його в стаціонар.

4. Рвота без температури і ознак інфекції, але у зв’язку з прийомом їжі, може бути симптомом хвороб травлення — гастритів, виразки, порушень роботи печінки, підшлункової залози і жовчного міхура. Така рвота виникає при неправильному харчуванні ( гостра, жирна або солодка їжа), особливо небезпечні домішки в блювотинні слизу, жовчі або прожилок крові.

Заходами допомоги є консультація у лікаря і суворе дотримання всіх дієтичних і лікувальних заходів.

5. Рвота з болями в області шлунка або правого боку, що раптово виникла, може бути ознакою гострого апендициту. Зазвичай блювання не приносить полегшення, виникає багато разів, може підвищуватися температура. Заходами допомоги є термінове направлення малюка у хірургічний стаціонар і операція.

6. У малюків, які не вміють ефективно відкашлюватись, рвота може виникнути при нападах кашлю — наприклад при коклюші, муковісцидозі, бронхіті. Крім того, блювання може виникати в результаті стікання в ротоглотку густого, в’язкого слизу і подразнення кореня язика, де знаходиться рефлексогенна зона рвоти.

7. Рвота може виникати в результаті впливу на організм токсинів — «синдром токсичних рвот». Це виникає в результаті впливу отруйних речовин безпосередньо на рвотний центр мозку, або за рахунок подразнення внутрішніх органів і надходження імпульсів у мозок. Таке буває при порушенні обміну речовин,  нирковій недостатності (інтоксикація аміаком), печінковій патології і діабеті, при порушенні роботи наднирників. Токсична рвота виникає при отруєнні алкоголем, ліками, отрутами рослин і т.д.
Один з частих варіантів розвитку токсичної рвоти — це ацетонемічний синдром. Організм дитини ще недосконалий і при деяких харчових погрішностях (багато жиру і мало вуглеводів) може виникати накопичення в організмі ацетону, що викликає рвоту і болі в животі, зневоднення.

Заходи допомоги при токсичних рвотах — відпаювання і якнайшвидше виведення продуктів обміну, у разі тяжких отруєнь — госпіталізація та проведення детоксикації.

Опубліковано в розділі: Здоров'я дитини Теги: 

Також читайте:

Дії батьків при рвоті у дітей. Дії батьків при рвоті у дітей.

Залишити коментар:

Залишити коментар
© 2018 Дівчата.in.ua. Копіювання матеріалів сайту можливе лише при активному гіперпосиланні.