Надзвичайні птахи — стрижі

Стрижів начебто знають усі. Влітку стрижі з гучними криками, що нагадують виск, носяться у повітрі. Стрижів можна побачити і в містах і поза містами. До стрижів люди звикли, не звертають на них уваги і часто не підозрюють, що бачать дуже незвичайних птахів.

 птаха стриж

Стрижі — їх в сімействі 69 видів — схожі на ластівок. Але відрізнити їх можна за більш вузькими крилами, за менш маневреному польоту і за його швидкістю. Деякі види стрижів вважаються чемпіонами серед птахів по швидкості польоту (іглохвостий стриж розвиває швидкість до 170 кілометрів на годину, в той час як найшвидша ластівка розвиває не більше 70 кілометрів на годину). Стрижі — «діти повітря». Інші птахи здатні літати і плавати, ходити і бігати по землі. Стрижі можуть тільки літати — ні ходити, ні плавати вони не можуть. Ноги у них такі малі, що якщо птах опиниться на землі, в кращому випадку проповзе кілька метрів. Злетіти в повітря з землі стриж не може — крила при змаху вдаряються об землю (виняток становлять чорні стрижі — вони здатні підстрибнути і злетіти.) Іншим, для того щоб піднятися в повітря, необхідний якийсь трамплін, якесь піднесення. Тому стрижі все, що їм потрібно, проробляють у повітрі: ловлять комах, збирають будматеріали і підстилку (пух, сухі травинки, підняті вітром, і так далі). У польоті стрижі і п’ють і купаються. Вони воістину аси неба. Стрижі настільки вільно себе почувають в повітрі, що навіть спаровуються на льоту.

У літній час повсюди, навіть у великих містах, можна побачити зграйки темних, ластівкоподобних птахів, які з вереском носяться в небі. Це літають чорні стрижі. Вони пристосувалися харчуватися «повітряним планктоном», тобто дрібними комахами, піднятими повітряними потоками в повітря. Гніздяться вони під дахами, в щілинах. Ці птахи на очах у нас залітають туди, і звідти доносяться голоси їх пташенят. Ось, мабуть, і все, що відомо людям, які спеціально не цікавилися цим птахом.

У стрижів існує велика прив’язаність до місця, яке вони один раз обрали для гніздування.

Одна з особливостей стрижів — різкі й значні коливання температури тіла. Зрозуміло, стрижі — тварини теплокровні, в цьому немає жодного сумніву. Але температура їх тіла у більшій, ніж у інших птахів, мірі залежить від температури навколишнього середовища. Крім того, якщо температура падає дуже низько, стрижі ховаються в гніздо і ніби впадають в сплячку.

Ми звикли бачити стрижів в містах. Деякі навіть вважають, що це суто міський птах. Але стрижів можна побачити і в горах, і в лісах, і в пустелях, і на рівнинах. Гнізда вони там роблять у щілинах скель або в дуплах дерев, можуть поселятися в печерах і навіть в норах.

У містах в основному живуть чорні стрижі, хоча на сході нашої країни і в деяких інших країнах основна маса «міських» — білопоясні стрижі. Вони схожі і зовні, і за способом життя. Ті й інші, прилетівши, одразу ж починають будувати гнізда. Будують тиждень, або трохи більше. І ледь гніздо готове — відкладають яєчка. Їх як правило два. Насиджують обоє батьків. Триває насиджування днів одинадцять, але може і довше — все залежить від погоди. Крім того, від погоди залежить, чи будуть взагалі насиджувати стрижі яйця, чи з’являться взагалі пташенята. Ми вже згадували, що ці птахи дуже залежать від погоди. Під час негоди немає в повітрі комах — птахи голодують та можуть навіть загинути від голоду. Щоб цього не сталося, під час тривалої негоди птахи впадають в сплячку. Або просто сидять у гнізді. Але температура їх тіла в цей час стає настільки низькою, що не вистачає тепла для інкубації. І стрижі викидають яйця з гнізда. Ніби знають, що нічого вже не вийде.

Але якщо все проходить добре, пташенята з’являться і будуть сидіти в гнізді. А ось як довго — знову залежить від погоди. Можуть і 33 дні провести в гнізді, а можуть і 55. У хороші дні стрижі прилітають до гнізда 30-40 раз у день, кожного разу приносячи «пакетик» з їжею. Оскільки з кожною спійманою комахою птаху прилітати не вигідно, то він «збирає» їх, упаковує — обволікує клейкою слиною — і приносить пташенятам. У такому «пакетику» від 400 до 1500 комах. Підраховано, що за добу пташенята з’їдають в середньому до 40 тисяч комах. Але це в хороші дні. При поганій погоді і сотні не набереться. І стрижі змушені вирушати в ті місця, де гарна погода, де багато їжі. Іноді кілометрів за 60-70 від гнізда (це так звані «погодні міграції»). А пташенята літати ще не можуть. Повертатися з їжею батьки теж не можуть, оскільки відлітають дуже далеко. І стрижата знайшли вихід – ціпеніють, ніби засинають і їсти не хочуть. У такому стані пташенята можуть голодувати днів 10 і навіть 12.

Але коли знову настає гарна погода, батьки повертаються, пташенята прокидаються, і все йде як і раніше. Пташенята у вазі набирають швидко — на двадцятий день стають вже мало не в півтора рази важче батьків, потім худнуть, і до часу вильоту вага їх стає оптимальною. І взагалі до моменту вильоту з гнізда пташенята вже досить самостійні. Покинувши гніздо, вони покидають і батьків — більше їх допомоги не потребують.

Є ще одна цікава особливість у стрижів — вони можуть спати в повітрі. Причому не кілька хвилин, а кілька годин, плануючи високо в небі, зрідка уві сні ворушачи крилами. Вранці прокидаються і приступають до своїх звичайних справ — починають ловити комах.

Опубліковано в розділі: Цікаво

Також читайте:

Весняна клумба: вибираємо квіти для посадки Весняна клумба: вибираємо квіти для посадки
Як провести 8 березня або чого хоче жінка? Як провести 8 березня або чого хоче жінка?
Алергія на руках Алергія на руках
Знову двійка: чи лаяти за погані оцінки? Знову двійка: чи лаяти за погані оцінки?

Залишити коментар:

Залишити коментар
© 2018 Дівчата.in.ua. Копіювання матеріалів сайту можливе лише при активному гіперпосиланні.